Šaltiniai

keisti stulpelį

redaktorius Andrius Kulikauskas

Irkutskas

Straipsniai

  • 2018.07.29 Eglė Krikštopaitytė. Tremtinių kapus Irkutske prižiūrinti V.Kudirkos giminaitė: „Lietuva – džiaugsmas mano širdyje“
  • 2015.10.04 Zinaida Paškevičienė. LRT.lt Sibire Usolės kapinėse – atminimas lietuvių tremtiniams.
    • „Galbūt mes patys nemokame ilgai atminti, galbūt vaikams nebuvo tinkamai išaiškinta, kad reikia kapus prižiūrėti. Jie žino, kur palaidoti mano mama ir tėvas, ten prižiūrime, o čia taip atsitiko, kad tie kapeliai užmiršti, bet šios kapinės laikomos užkonservuotomis“, – sako N. Valančiūtė-Garanina.
    • Kiek lietuvių čia palaidota, neaišku. Todėl visiems atminti Lietuvos valstybės lėšomis pastatytas kryžius.
    • Šios kapinės labiau panašios į miesto parką. Lietuvių bendruomenės pirmininkė sako, kad Irkutsko srityje tokių kapinių nemažai, todėl būtina pastatyti nors vieną atminties ženklą.
    • „Pavasarį Sibire deginama žolė ir būna, kad kapinių kryžiai užsidega. Čia irgi galima pamatyti nuvirtusių didelių kryžių ir gaila, bet dingsta informacija apie kapus. Šiose kapinėse pilna kauburėlių, nežinomų lietuvių kapų, sunku nustatyti, kas čia palaidota, todėl tokie projektai, įamžinantys atmintį, yra labai svarbūs“, – tvirtina Irkutsko lietuvių kultūros bendrijos „Švyturys“ pirmininkė Julija Kudirkaitė.
    • Tikimasi, kad kunigo Rimanto Gudelio idėja skirti lėšų Sibiro lietuvių bendruomenėms pačioms tvarkyti kapines pasiteisino ir projektas bus tęsiamas kitąmet.
  • 2019.11.01 Kauno diena. Apleistose tremtinių kapinaitėse Sibire rado paslaptingą šiauliečio antkapį.
    • „Yra žinoma, kad Sibire esama apie 600 kapinių ir kapinaičių, kuriose palaidoti lietuviai. Tačiau dar yra ir daugelis nežinomų, kurios yra teritorijose, užaugusiose medžiais, krūmynais, neprieinamose ir netvarkomose. Mums pasisekė, kad gaisro padarinius tvarkę girininkai pranešė projekto „Lietuvių tremtinių kapų Rusijoje – Irkutsko ir Buriatijos kraštuose tvarkymas“ vadovui Rusijoje apie savo atradimą, tad kitąmet galėsime sutvarkyti išvirtusių medžių išgriautus antkapius ir pastatyti atminimo kryžių“, – sako Rusijos lietuvių kapelionas, dr. kun. Rimantas Gudelis.
    • Po sudegusiais ir išvirtusiais medžiais šalia buvusio kolūkio apleistoje Kvietok gyvenvietėje atsivėrė apie 20 žmonių laidojimo vieta. Daugelio antkapių užrašų jau nesimato, ant vieno jų likusi tik frazė „Šiauliai, Smėlio g. 50“. Sibiro kapus tvarkantys vietos gyventojai tikisi, kad kam nors Lietuvoje šis užrašas byloja apie artimojo buvimo vietą. Tremtinių kapų tvarkymo projekto vykdytojai taip pat linki lietuviams per Vėlines prisiminti ir tremtyje mirusius artimuosius.
    • „Dalis lietuvių bendruomenių – pavyzdžiui, Julijos Kudirkaitės vadovaujama Irkutsko lietuvių – yra aktyvios ir kasmet keliauja vis į naujus kapus. Dalis yra nykstančios ar išnykusios, daugelyje vietovių jau neberasi lietuviškai kalbančio žmogaus, nors kapinaitės šalia – su lietuviškomis pavardėmis“, – kalbėjo kapelionas. Jis sako, kad todėl ir likusiems Lietuvoje svarbu prisiminti savo ištremtus artimuosius ir per Vėlines uždegti jiems skirtą žvakę.
  • 1,4 milijono eurų verto turto turintį kunigą juokina jam prilipdytas titulas Kunigas Rimantas Gudelis. "Apgyvendinimo, maitinimo paslaugas teikiančios ir suvenyrais prekiaujančios įmonės vadovas dalį pelno skiria labdarai – padeda Sibire gyvenantiems lietuviams tvarkyti tautiečių kapus."
  • Lietuvių kultūros centras „Švyturys“ – geriausias Irkutsko nacionalinis centras

2020.05.27 Evaldas Balčiūnas: Tarp 1941 metais išvežtų yra vienas adresas Smėlio 20 Navickis Juozas Juozo jei tai tas vežimas. Prikabinu tai iš mokslų akademijos kopija Šiaulių aušros muziejuje Lipšico archyve.

Keisti - Istorija - Spausdinti - Naujausi keitimai -
Search:
Šis puslapis paskutinį kartą keistas May 27, 2020, at 04:31 PM